設定貼子語言 Set language for posts :
中文
English
中英雙文 English & Chinese

2016.01.26 | 越食越貴

[Volume 11 Issue 1, #2097]
Getting More and More Expensive
選擇顯示編排 Choose Layout :
Food is getting more and more expensive
Food is getting more and more expensive
Food is getting more and more expensive
Food is getting more and more expensive
Rate this post:

78 comments:

  1. Good morning. I'm FC for today. Yippie. Great to come here to read over your new post of the day, SK.

    ReplyDelete
    Replies
    1. Chris. Sorry ya beat you this time. Please let me have a chance to be FC for a day. I'm very happy with it.

      Delete
    2. Eh ... Tour comments not valid leh.. So I'm still the first .. Muahahhaha

      Delete
    3. Must related to the topic else SK won't give fc !

      Delete
    4. Yes Chris, I know. I not yet comment finish mar. I would like to say I have yet to take my breakfast. SK's foodie post - by looking at the photos make me feel hungry. Indeed things are getting more expensive. Kena lah jimat cermat sedikit. If can prepare from home also good. If buy also must choose those place that give us the reasonable price. Nowadays consumers are getting wiser than before. It is time for all of us to compare and act smarter where and what to eat. Besides food, many things also need to consider before buying. Currency also is getting smaller.

      Delete
    5. Congrats Angeline! Thanks for kicking this Kurage off. He always curi office time to get FC and spamming. I want to report to his boss!

      What am I talking here? I am also the same lah. Muahahaha

      Delete
  2. Yeah , food are getting more expensive nowadays, probably due to the currency devalued. Some they increase the price while some they reduce the portion or revisit their menu with new dishes but actually it's the same , just add a bit here and there and with price increases.

    ReplyDelete
    Replies
    1. I reckon, the portion is getting smaller. But those add on items are making us headache. Although mentioned add on items or maybe add side dishes and etc, it is actually add in the cost to us. But we should think ourself first whether we really need that. Even just add on items are valued by +RM2 or +RM3 looks cheap indeed you get another items? People is so tempting with it, after purchase, he or she also can't finish and need to da pao back or something... also is another extra cost for all of us.

      Delete
    2. Usually I will go for a balance one , three dishes where 1 meat, 1 veggie and probably a tofu or egg. And I asked for lesser rice. With that I can reduce carbohydrates intake as well as as finished the meal.

      Delete
  3. I remember when there's a Food Centre who just completed renovation, i went to makan, i manage to talk a while to the stall owner, he was telling me, after the renovation, the rental was increased and they have no choice, but to increase the price of the foods...

    ReplyDelete
    Replies
    1. Yeah, sometimes we can't put the blame on of all them. The foodcourt owner can be the culprit but they also needed to recover costs like refurbishing the area as well as adding stuffs like fans or air conds. Lots of factors involved unless we are talking about street hawkers. But then , they could be facing license cost increased.

      Delete
  4. D. The other day, i order a kosong one, it's $1, with egg, $1.50, and the place is coffeeshop and not food court...

    ReplyDelete
  5. Niamah! RM 6 for pan mee now??? Pui pui pui!!

    And... who spent RM 19284.80 in a meal??! I did not read this thing in the news yet leh... or is it just some pluck from the sky figure?

    ReplyDelete
    Replies
    1. Hahaha, I know. RM19,284.80 I think is a history cost. What if is the actual cost maybe RM19,284.80 is only the Wagyu beef only. Never mind, eat locally, our local beef is much cheaper and save some money before its rain.

      Delete
    2. Rm6 still ok la. As I mentioned before, in JB , all these already at rm6 or more few years ago and only hawkers at a rundown foodcourt. Maybe that place was near to Singapore , just a 15 mins drive from custom.

      Delete
  6. Getting more and more expensive. Great topic early of the year. Once a while I will followed my mum to get some groceries from regular Chinese sundry shops in town. Towards end of year 2015. The Taukeh or the Taukeh soh keep telling us, better buy now or else next year (2016) will be a price increase for most of the dry ingredients. Are you kidding me? For those "Si Lai" and some consumers are easily threaten by their words. Some I heard from another side, keen to keep some stock of needed food as they heard of the price increase. Scary right? I'm pity for those household financial position is at the border line, whereby they did not spend so much on unnecessary items also need to pay higher price on food.

    ReplyDelete
    Replies
    1. Price increase really burden the consumer as we are the last stage to suffer all the cost!

      Delete
    2. Every year, hawker food and other food chains always increase their price by 50sen or RM1 as you mentioned. Sad to say, the price is fix there and never came down. Hahaha.

      Delete
    3. That bowl of pan mee looks so ho liao. Got many liu inside. Especially the crunchy anchovies and minced meat, yumz. If it is to cost RM5.50 to RM6.00, here at Taiping still able to add on an item to the pan mee - poached egg.

      Delete
    4. Hahaha... I also encountered that. Whenever I bought milk powders for my kids, the shop will always tell us there will be price increased in the new year and asked us to get more. The product will undergo upgrade or change the logo .. Etc.

      Delete
  7. The annoying thing is, not only the price got increased, the size somehow got decreased.

    Really take advantage.

    ReplyDelete
    Replies
    1. Yes or sometimes no price increases by smaller portions. I encountered that before. Or they changed the menu and increased price but it's still the same food, just repaint the menu only ... Lol

      Delete
  8. Chap Fan chosen by yours is the most standard one. Good that you spend your money wisely. Feel the pain when the chap fan cost you more than that. Very rare now - Chap Fan stall still provide complementary drinks and soup. Taiping only got one chap fan stall provided that only. Well, come to the positive side of it. We cannot take so many good/luxury food all the time. So once a while eat something lighter, as long as fill up and satisfied our tummy from hunger will do. Nevertheless, eat too much during lunch time, makes us feel sleep towards the working day. Eat it right!

    ReplyDelete
    Replies
    1. Price increase, but the size of chicken reduce. Clever to choose long beans too, it is cheap and tasty. The soup is totally a clear soup. Teh Cina Ais is far more better than just sky juice. No wonder, you all "kap fan" in the office to cook from previous post.

      Delete
    2. Oh ya, what about Happy Meal for lunch? cost more that than wor? how? This can be excuse sometimes right? because of the goodie toys....kekeke

      Delete
    3. That day Yannie just posted how much calories in a piece of Roti Canai. I don't dare to take so much lor. Once a while still ok. But not always. Is cheap but not so healthy to take it every morning. Frankly speaking I like Roti Canai too.

      Delete
    4. My father used to tell us, their olden days should be their golden days of memories - A few cents can buy a bowl of nice noodle already. Even during my schooling time, around the 1988, I still manage to get 50cents of nasi lemak from canteen. Damn delicious. Luckily, around Kamunting, Taiping area I still manage to get RM1 delicious nasi lemak. One day (on my way to work)I da pao breakfast for me and a few colleagues in the office. One of my friend likes to eat this stall kerang sambal. So the normal nasi lemak cost me RM1 each and that nasi lemak biasa + kerang costs RM2.50. All prices are so various, sometimes we really don't know how they judge the price. Once there was a news mentioned "kerang"/claims are almost vanish because of the sea water solution, maybe that is why is expensive nowadays. So next time, if is expensive better to opt not to eat and just take nasi lemak biasa will do.

      Delete
    5. This few weeks was busy fetching my mum and my MIL to buy CNY stuffs around the town area. As usual, I will fetch them to the dried seafood and some sells tonic soup shop - "hoi sin pou". Dried flower mushroom increase RM20/kg. Usually CNY we will prepare better food for the family during the reunion dinner and so on. Usual normal regular days, we seldom eat these. Once a while. These are usually "must" have for them during CNY. Since it is expensive, we just buy a bit less. Chinese sausage also increase RM20/Kg. Very hard for my mum and MIL not buy some. I did told my mom, these kind of food better don't eat so much. My mum buy some and my MIL opt not to buy. hahaha. Saves money and good also not to eat so much of such food. Morever, the town seems silent, not many coming out to buy things. Totally not happening like previous years back. Everyone is cutting down spending and save a little bit more for rainy days.

      Delete
  9. I can still eat curried sardine and one vege for RM4.50 at Mahbub. I'm happy. Hahaha

    Rarely get anything below RM5 at the LG level foodcourt at Gardens now. :(

    ReplyDelete
    Replies
    1. Even my SG friends and colleagues complaint about certain places in KL that charged exorbitantly high like pavilion. They were saying how local folks survive by paying so much on food while the rm depreciates. I do agreed with them , it's tough living in kl with everything increases except the snail increment of salary.

      Delete
  10. hmmm... I was looking at Picture A and though it's just a background or the start of you pictures, somehow it said something about your post. It seems you are painting the post to be very gloomy and thus add on a grey-white background, like mourning. Or I am thinking too much ...lol ..

    ReplyDelete
  11. Picture B - I was about to comment on your food but remember what you said earlier which is to illustrate the normal daily food we had. Luckily, there's no food hike in SG at the start of the new year though kopi price already increased to an additional 10 cents more for almost 1 year.

    I think it's common the hawkers take advantage of the new year to hike up the food price citing CNY coming as well as cost of local ingredient went up. But all never went down... Well, sometimes it's hard to see where's the problem lies. whether is it genuinely due to rising cost of ingredients or taking advantage of the situation or just follow what others doing. They increased, I increased lor ..

    I agreed with you it's tough for the commoner to get on with life's necessities with all these food increased. Salary no increased but food and goods went up. And, the falling valued of the RM add more misery to it. That means imported goods are more expensive!

    ReplyDelete
    Replies
    1. In JB, a plate of char kwaw tow or wan ton noodles already cost RM6-RM7 years ago, thanks to the SG currency. You guys consider lucky.

      Delete
  12. Picture C - I thought you are cooking small and simple meals in your pantry? Maybe you should continue to do that in order to save as well as eat healthily. The outside food also not healthy. But if no choice, then ate economically.I think 1 meat and 2 veggies are ok la... but would it be cheaper ? I guess it depends on places to places. Some charged more for portions of meat and some based on the no. of dishes.

    ReplyDelete
    Replies
    1. Sometimes, will easily get bored if always cook in the office pantry. Once a while ok lar. What if got projects and datelines, everyone is busy to prepare, then rather eat outside. Saves time as well too. If I go "Chap Fan" stall, I will take smaller portion of rice, more veggie and a protein either meat or fish. I seldom will take fish - expensive too.

      Delete
  13. Picture D - hahaha...Of course you can have roti canai but not everyday la. After all, it's just flour and curry, you might as well drink a cup of milo and ate a few pieces of bread with ham.
    Wagyu beef cost S$6k is too much to digest for us la... ahaha...

    ReplyDelete
    Replies
    1. Take too much red meat no good for our health too.

      Delete
    2. I agree with Angeline, beef is a type red meat and eat too much will cause cancer cells to grow.

      Delete
  14. Yes, definitely things have gone up a lot.. I am now feeling it as a pensioner, not so much when I was still working.. huhuhu... nevertheless, still live within my means, this morning I went for a bowl of noodles that cost RM7 with meat and some bamboo shoots.. then I bought home a packet of chicken rice that cost only RM3.50! See the difference? I think I better stick to rice more.. hahahaaa...

    ReplyDelete
  15. Today we are talking about the price of food. Eh, I betul-betul agree with you that eating out (not talking about restaurants) is getting very expensive. I tell you ah, this auntie sekali buy chap fan cost RM7-RM9. Maybe my portion is bigger lah but it used to cost me RM4.50 to RM5.00. That was during the good old days.

    ReplyDelete
    Replies
    1. A : Crumpled paper? Why ah?

      Delete
    2. B : Eating at coffee shop pun not cheap liao these days. Maybe depends on which area. There are still places that charge reasonable prices. I noticed at my area, prices have increased quite a bit. Now a packet of fried meehoon is RM7.00. Better fry my own meehoon lah.

      Delete
    3. C : Just rice and one meat and one vege is already RM4.50. I usually have one meat and 2 vege and kena RM7. Sometimes if I am very hungry, I take a bit more and I can hit RM9.

      Delete
    4. D : This is the cheapest. But I don't eat roti canai even though I love it. Too much carbs lah this one. But it is OK for you since you are active and go to the gym. If this auntie eat roti canai everyday, she will kembang like an elephant.

      Delete
    5. As for wagyu beef, I can live without it. I ate once, that was because a client belanja. If you ask me to pay RM200.00 for wagyu steak, I say no thank you.

      Delete
    6. Lately I see that the chap fan stalls' business at my area not so happening already. Last time, if you go after 12pm, long queue already. Now so quiet. And they also tone down on their charges. The other day, my food was RM6.00.

      Delete
  16. haha...a normal bowl of noodles could cost up to RM7 now in KL...if u r getting less than that...u r lucky...In the future, we jst makan roti kosong oni...

    ReplyDelete
  17. Around RM50 for a whole family for a month worth of meals? Impossibru!

    ReplyDelete
  18. Inflation! Inflation! Inflation! Global inflation has caught up in our country. Time for us to wake up and learn to surivive the inevitable nonsense of the ruling parties who are killing our pockets and survival lifestyles. It taught me to appreciate that we are not homeless and war refugees like the millions affected in Syria and Middle East. They are are in worst shoes. So we just need to change our spending, eating, lifestyle and purchasing power. I have started going to Daiso more often!!

    ReplyDelete
  19. PHOTO #1:
    What is this white cumpled paper of Thambee's Art? So avant garde looking and should stain with some chilly sauce or cheesy mutton gravy and sprinkle some paneer to make it look like a master piece painting. Anyway, white is simplicity and resembles snow in Sapporo.

    We should save money and environment by using our containers to tabao the food home or office to eat. No need to cut trees and waste paper!

    ReplyDelete
  20. PHOTO #2:
    Honestly, I eat lunch at coffee shops daily but some days I would be so stingy to keep my food and drinks below RM5! Some crazy days I could eat RM50 per head at fancy restaurants. Shaking my head now. I better go slow, save more money effectively and go travels instead. Life is so short and time flies so fast. We often get carried away by life's nonsense and meaningless matters until too late, when our health becomes affected and our graves are just waiting to collect us. Argh!!

    How to survive at RM41.60 a month? They used expired calculators or pressed wrong buttons with their fat fingers! I was thinking just eat plain rice whole month with just gravy. Maybe can lah. They must have tried it themselves on RM41.60 survival and became morons today due to lack of nutrients and supplements in their daily food intake. Remember my slogan, morons and bigots are born every minute on earth!

    ReplyDelete
  21. PHOTO #3:
    Eating chap fan has always been my old habits since I started working many thousand moons ago. Not trying to save money, but the choice of varied dishes are always appetizing and appealing any fussy taste buds. It has become part of our culture and lifestyle to partake take. In long run, we do save money!

    Somedays when I had no appetite, I would just scoop one pumpkin dish and smear some curry gravy over my rice until flooded. Plus one hot steaming tea, the whole total was RM3.00.

    ReplyDelete
  22. PHOTO#4:
    Whenever I eat roti kosong or roti tisu, I must think of my good ol days having the tarek session and slowly much the roti tisu with my Thambee! Hey, we must do that again someday dei before you forget Anay.

    I have been thinking about the rumoured price of that diamond grade wagyu beef!! I wonder if that is true or fake news as our political circus are becoming international jokes these days. Whether is true or not, that lady who ate that sure looks like Hermes Wagyu Cow herself from her the looks of side angles! If the whole bill was true, I guess they flew the cow alive from Japan to slaughter in their kitchen, hence the high prices and air freight included to bring some logic sense. Otherwise just buying the parts locally for cooking would be way cheaper. Just my 2 cents!

    ReplyDelete
  23. I never skimp when come to eating but some are really unreasonably priced just like what you've said >_<

    ReplyDelete
  24. Picture A: Crumpled paper told me that SK is not happy and he is a bit of furious, and I know why he has that mood now. The answer is actually in the last picture, picture D. He has to eat Roti only, got two fellas ate 2kg of diamond grade wagyu beef. Kesien SK, kesien all of us here.

    ReplyDelete
    Replies
    1. Picture B: It is actually a bowl of dry pan mee and Chinese tea. Over here in Taiping, it is about RM4 for that bowl of pan mee and RM0.50 for that glass of Chinese tea. Altogether is RM4.50. The price is increased during Chinese New Year, after Chinese New Year, the price won’t be reduced at all.

      Delete
    2. Picture C: Economy rice is no longer economic la! What to do? Our currency is so bad now, everything is so expensive. I will try to take more veggies as my dishes when I eat economy rice

      Delete
    3. Picture D: SK tried to save cost by having roti canai kosong dua with lime juice only. But, chicken and hippo have diamond grade beef by spending that amount of money. Never mind, at the end of the day, diamond beef will turn into hippo and chicken shit too.

      Delete
    4. In fact, for Yannie, Yannie eats in the canteen inside the factory. We have RM3 subsidy, so most of the time, I don’t pay extra for my meal, unless I need to buy some cut fruit. Morning, Yannie eats oats only, in the evening, Yannie eats MIL’s home cook food. So RM19284.80 can last for many meals for Yannie alone. These two fellas are really bad.

      Delete
  25. RM5.5-6.0一碗面確實有啲貴,不過點都比唔上呢度一片超薄去皮芒果叫價SGD4.0,簡直殺人放火。

    ReplyDelete
  26. Everything increases in price but salary never increase

    ReplyDelete
  27. Ah, that RM19284.80 bill for a meal. Sigh..

    ReplyDelete
  28. Hello again SK

    wei...past few post all got picture A B C D E.... wor..... now you use more photo to blog instead of the 1 photo liao. A photo paints a thousand words? LOL Good la...easier to comment this way




    ReplyDelete
    Replies
    1. from the title getting more and more expensive ...this sounds like a ranting post wor. Betul ke?

      Photo A i would have thougfht you meant A4 paper or stationeries getting more and more expensive. Wei...now A4 paper must use both sides leh....cannot waste lo. See the crumpled paper....still have a lot of white place to scribble on leh.

      That day I wanted to buy a note book for J...aiyo....terkejut i see from the big bad fox and ToTular sale...previous years aa note book only RM1 RM2 or RM3 ...now...RM5 and above. Terkejut beruk. It's getting to be very expensive liao

      Delete
  29. Photo B

    How dare you question our old and wise minister...he said a family can survive an entire month on RM41.60 a month means can la....now they also giving the dunno what BRim this and that...and also they very generous oh....Family with income less than dunno RM1k or was it RM2k will get 20kg of rice per month leh.... so 20kg of rice is enough la for a month...some more people should plant kangkung at home. Can jimat a lot leh. everyday eat kangkung with rice and soya sauce enough la. eat too much meat no good. will have health issue you know.

    If do not want to pay the extra 50 sen or RM1 then do not go to those restaurant la. Just like road users who are unwilling to pay higher toll then wake up earlier and use those back roads with potholes la.

    else hor...you can also buy the noodles from hyper market RM1.50 a packet and go home and sendiri fry lo. masak at home like our esteemed minister who fry rice with the spray racun serangga next to the stove before he go for a meeting. #BeLikeBill.



    ReplyDelete
    Replies
    1. okay seriously speaking...ya .... from 1st january onward i noticed price of many things had increased. Certain hypermarket used to offer chicken for RM5.90 er kg now are selling RM6.90 or RM7.90 per kg.

      Noodles...chicken rice all increased from 50 sen to RM1.

      what to do.... 1 thing price increased, the rest of the stuff price will also increase. It's a ripple effect. I dunno la how to say traders taking opportunity or what la...

      Het...recent radio said two restaurant owners was fined for over charging . Milo one glass RM6.... but then hard to say also as rental had increased . How come if drink at BintangBuck more than RM 10 a glass of coffee tarak complain...

      Delete
    2. Photo C

      You going for mixed rice? Wei.... i thought you don;t eat rice much. Sure or not ah? Later your diet gone case liao lo.

      Mixed rice is cheap meh? I dunno geh. But i think it depend on the area also leh. Some cheap some expensive. Like my area here....aiyo....people say tak kenal makan tak slaughter. The ore time i buy from that stall...similar vege and meat ...everyday price more and more expensive.

      Delete
    3. *more times

      Now i boycott liao that stall. looks like we have to change vnue for tapau everytime or else will kena slaughter upside down.

      anyway vegetable and meat nowadays not cheap anymore. Now i do not like to go pasar buy vegetable. In old days vegetables are cheaper and fresher in pasar. But now i go hypermarke buy. Sorry la to all the wet market seller but no choice lo.. gotta self survival first leh

      If 1 vege and 1 meat RM4 to rm4.50 is okay la.

      some more have free soup.

      Delete
    4. Photo D

      I beg to differ....i like roti planta more than plain roti canai. so each time order i would order roti planta. yes more expensive at RM1.80 to RM2 but then am a small eater. 1 piece will be enough for me.

      eh your photo of roti canai ah.... you can actually buy the Kawan Brand of roti Paratha and cook in the office leh when you hungry. If put in aluminium foil sumbat into your mini toaster oven can makan also leh. That is if you lazy to go out of the office to cari makan la.

      laugh die me with the wagyu diamond grade steak. so far i have tasted once only wagyu steak. Wasted on me as i cannot really differentiate the tae between that and the normal one. Taste a bit softer la...not so chewy. The rest i dunno lo.

      If anyone wanna belanja me 2kg of diamond grade wagyu steak that worth RM19,284.80 steak..i rather they give me the cash lor or at least donate it to old folks home...my friend;s old folks home is still looking for donation. Don't worry....after receiving the donation, any extra he will keep for future old folks home use. He will not return the amount minus GST punya to the donor . So anyone will and be so kind, please donate money to SP Old Folks Home Ya....still need RM4k for the roof.... thank you thank you.

      Delete
    5. Yes the thickness and the size of the plain roti have decreased / reduced as compared to previous. Or maybe we have grown "bigger" kot?

      everyone in the higher up say economy is good this and that but how come the price o things keep increasing and our income somehow stagnant? why? Tell me why? Is it we are not hard working enough? have to have #2kerja to #TambahPendapatan like what our grand parents used to do?

      Delete
  30. Haiz, reading this post makes me sad :(

    Our Bolehland ho, every year, sure got things 起价 one, but salary wise, stay the same. So how to survive? Really must ‘ngai' roti liao lo like that! (But even roti also not cheap these days)
    And the most angry part is, the poor people like us will get poorer, and the rich people like Hippo will get richer!! Yerr, 想到都讨厌! How can 'they' do this to us!!

    Sometimes, cannot blame the hawker also la, cause not what they choose, they are also victim... But of course must be reasonable with the price changes la! If all of a sudden increase too much sure kena complain also la! Chap fan, I think if choose common dishes then still ok la! Don't pick seafood types~

    ReplyDelete
  31. Most eateries have increased the prices of their food. Best to cook our own food which is just simple and nice.

    ReplyDelete
  32. #1 I'm little curious here, this picture is that you intentionally grab a paper then smash it then took a picture of it?? As I didn't see any citation of where you got it from, hahaha....(okay, off topic)

    So here I'm so agree with you, same as my office mamak there, the previous restaurant was quite cheap but until the landlord want to increase the rent so they've no choice to move out then move in this restaurant, she makes things like freaking expensive, don't even talk about economy rice, actually those are not so economy at all lo. Bet that two vege and rice is RM6...yah!!

    ReplyDelete
  33. #2 Yea, almost for got that, people take Chinese New Year as granted to increase the price, and some didn't even put down the price after Chinese New Year, so....

    I'm so laughing at the "grassroot" drink, that's very funny. But you know what, the best is not to order any drink, hahaha...(if they allow) or else I usually order plain water one but now even the plain water they also charge with very high price, gosh...

    ReplyDelete
  34. #3 Got meat and vege yah? Guess near my office the one, she may charge like RM6 or RM7....have no idea how she calculate it, just couldn't get it because sometimes two vege with little of rice also RM5 or RM6 at least. 吃到背後骨下

    ReplyDelete
  35. #4 Too bad I'm not a fan of roti canai, but sometimes I like to have it, and depends on mood mostly. I always heard roti canai actually is quite cheap and can save a lot...well, maybe I'm too picky on this...

    ReplyDelete
  36. eh same here... prices are becoming more and more unreasonable... most of them are increasing their prices with or without special occasion or season

    ReplyDelete
  37. what's Roti kosong? It looks like a sticky pancake to me

    ReplyDelete